MúzeumDigitárBudapest
STRG + Y
de
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Plakáttár (KP) [1990.46.1]
Bútorértékesítő Vállalat (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-SA)
Herkunft/Rechte: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Vorheriges<- Nächstes->

Bútorértékesítő Vállalat

Kontakt Zitieren Datenblatt (PDF) Entfernung berechnen Archivversionen Zum Vergleich vormerken Graphenansicht

Beschreibung

Bútorértékesítő Vállalat propagandareklámja.
Minőségi bútort a dolgozóknak hirdeti a villamosplakát felirata.
Jelzett.
Budapest Szikra Nyomda terméke.

A képen egy mai szemmel szegényesen berendezett szoba látható, feltehetően egy szoba-konyhás lakás fő helyiségeként.

A Bútorértékesítő Vállalatot 1949-ben alapították és ezen a néven 1974- ig működött. A hazai áruházi bútorkereskedelem alapjainak lerakása fűződik a nevéhez. 1974-től a Bútorértékesítő Vállalat Domus Áruház néven folytatta a tevékenységét. Hamar kiépítette az országos hálózatot. A Domus név választásával és egy új hálózat kiépítésével a céget az ország akkor legnagyobb és legismertebb áruházi láncává tette. A rendszerváltás előtt a magyarországi bútorkereskedelem lényegében egybeforrott a Domus névvel, amely éppoly közismert volt, mint a Keravill, a Skála vagy a Centrum áruházlánc.
A budapesti Róbert Károly körúton található a Domus első áruháza, amely Közép-Európa legnagyobb lakberendezési áruházaként indította útjára 1974-ben. Az épületet az Iparterv két munkatársa Reimholz Péter és Lázár Antal tervezte.

A nagyvárosokban a munkahely és a lakóhely olyan messze volt egymástól, hogy a kettő közötti táv megtétele csak közlekedési eszközzel volt megoldható. Az ipar és a kereskedelem korán felismerte a tömegközlekedési eszközök által nyújtott reklámlehetőségeket. A közlekedési eszközökön elhelyezett plakátok nagy előnye, hogy sokan látják őket és zárt térben jelenik meg. A reklámot szemlélő több figyelmet szentel a reklámüzenetre.

A villamosplakátokra is azok az általános követelmények voltak jellemzőek, mint az utcán megjelenő társaikra: a kevés, de kifejező szöveg, (lehetőleg szlogen vagy versike, márkanév) és a hatásos képi megjelenítés, melyet a jó színválasztás is kiemel. Mérete miatt (kb. 18x24 cm; 24x36 cm) kevésbé alkalmazható rajta a nagyplakátokon hatásos színformákkal komponált ábrázolásmód, ugyanakkor ez a műfaj a részletezőbb, képszerű ábrázolást jobban elbírta, anélkül, hogy a plakát édeskéssé, giccsessé válna.

Material/Technik

Papír / színes nyomat

Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Objekt aus: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum országos szakmúzeum, melynek gyűjtőköre kiterjed a hazai kereskedelem (kis- és nagykereskedelem,...

Das Museum kontaktieren

[Stand der Information: ]

Hinweise zur Nutzung und zum Zitieren

Die Text-Informationen dieser Seite sind für die nicht-kommerzielle Nutzung bei Angabe der Quelle frei verfügbar (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Als Quellenangabe nennen Sie bitte neben der Internet-Adresse unbedingt auch den Namen des Museums und den Namen der Textautorin bzw. des Textautors, soweit diese ausdrücklich angegeben sind. Die Rechte für die Abbildungen des Objektes werden unterhalb der großen Ansichten (die über ein Anklicken der kleineren Ansichten erreichbar werden) angezeigt. Sofern dort nichts anderes angegeben ist, gilt für die Nutzung das gerade Gesagte. Auch bei der Verwendung der Bild-Informationen sind unbedingt der Name des Museums und der Name des Fotografen bzw. der Fotografin zu nennen.
Jede Form der kommerziellen Nutzung von Text- oder Bildinformationen bedarf der Rücksprache mit dem Museum.