MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
hu
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Aprónyomtatványok_Borcímkék_Aszú

Aprónyomtatványok_Borcímkék_Aszú

Tokaji aszú borcímke

Szabálytalan szegélyű arany színű keretben balról jobbra világosodó sárga alapon stilizált arany színű szőlőlevél és szőlőfürt, fekete betűs TOKAJI ASZU szöveg piros, díszes, nagy T és kis méretű A kezdőbetűkkel. Fölötte: "5 puttonos". A bal alsó sarokban a VINEX (a Hungarovin nevének első változata) piros színű, háromszög alakú emblémája, a jobb alsó sarokban különböző borversenyeken nyert érmek láthatók. Alul fekete betűs Export Monimpex - Hungary szöveg. (A Monimpex Külkereskedelmi Vállalat 1948-tól az 1980-as évek elejéig a magyar borok kizárólagos exportőre volt. A név a MONopolcikkek IMPort és EXport Vállalata rövidített változata. A cég 1999-ig létezett.) A tokaji aszú borokon sokszor nem jelölik a szőlő fajtáját, amiből készült. Ez leggyakrabban furmint, hárslevelú vagy sárga muskotály (muscat lunel), illetve ezek valamilyen arányú keveréke (cuvée). Vörös aszú is létezik. Az aszú bor nem csak a késői (november-december) szüret miatti aszalódás eredménye, hanem a Bortrytis cinerea nevű gomba fertőzése is kell hozzá. Ez a gomba kárt is okozhat, ha túl korán (éretlen állapotban) vagy esős időben fertőzi meg a szőlőt. Leggyakrabban a tokaji borvidéken fordul elő, de nem kizárólag ott. Az "5 puttonos" (ma inkább 5 puttonyos) jelentése: 1 akó (136 liter) musthoz 5 puttony (5x25 kg) aszúszemet adnak, és így érlelik évekig. Magyarországon 1950 után 3, 4, 5, 6 puttonyos aszút készítettek, korábban (a tokaji borvidék Szlovákiához tartozó részén ma is) 2 puttonyos aszú is készült. 2014 óta itthon csak 5 és 6 puttonyos aszút szabad készíteni.

Tokaji aszú

Fekvőtéglalap alakú hascímke. Arany keretbe helyezett, sárgás alapú, borospince illusztrációval díszített, bordó feliratú italcímke: Tokaji aszú 6 puttonyos. Termelte:Szabó Gyula, Szerencs, Alsópincesor A tokaji aszú borokon sokszor nem jelölik a szőlő fajtáját, amiből készült. Ez leggyakrabban furmint, hárslevelú vagy sárga muskotály (muscat lunel), illetve ezek valamilyen arányú keveréke (cuvée). Vörös aszú is létezik. Az aszú bor nem csak a késői (november-december) szüret miatti aszalódás eredménye, hanem a Bortrytis cinerea nevű gomba fertőzése is kell hozzá. Ez a gomba kárt is okozhat, ha túl korán (éretlen állapotban) vagy esős időben fertőzi meg a szőlőt. Leggyakrabban a tokaji borvidéken fordul elő, de nem kizárólag ott. Az "5 puttonos" (ma inkább 5 puttonyos) jelentése: 1 akó (136 liter) musthoz 5 puttony (5x25 kg) aszúszemet adnak, és így érlelik évekig. Magyarországon 1950 után 3, 4, 5, 6 puttonyos aszút készítettek, korábban (a tokaji borvidék Szlovákiához tartozó részén ma is) 2 puttonyos aszú is készült. 2014 óta itthon csak 5 és 6 puttonyos aszút szabad készíteni.

Tokaji aszú

Kék keretbe helyezett, fehér alapú, jobb alsó sarkán koronás céglogóval díszített, piros és fekete feliratú italcímke: Tokaji aszú, 5 puttonyos. A Royal Tokaji Borászat 1989 óta működik Mádon, a Zimmermann borkereskedő család volt épületében. A tokaji aszú borokon sokszor nem jelölik a szőlő fajtáját, amiből készült. Ez leggyakrabban furmint, hárslevelú vagy sárga muskotály (muscat lunel), illetve ezek valamilyen arányú keveréke (cuvée). Vörös aszú is létezik. Az aszú bor nem csak a késői (november-december) szüret miatti aszalódás eredménye, hanem a Bortrytis cinerea nevű gomba fertőzése is kell hozzá. Ez a gomba kárt is okozhat, ha túl korán (éretlen állapotban) vagy esős időben fertőzi meg a szőlőt. Leggyakrabban a tokaji borvidéken fordul elő, de nem kizárólag ott. Az "5 puttonyos" jelentése: 1 akó (136 liter) musthoz 5 puttony (5x25 kg) aszúszemet adnak, és így érlelik évekig. Magyarországon 1950 után 3, 4, 5, 6 puttonyos aszút készítettek, korábban (a tokaji borvidék Szlovákiához tartozó részén ma is) 2 puttonyos aszú is készült. 2014 óta itthon csak 5 és 6 puttonyos aszút szabad készíteni.

Tokaji aszú

Fehér alapon, arany keretben, jobb sarkában koronás logóval, amiben a termelő monogramja olvasható, piros cégfelirattal, arany betűkkel szedett italcímke: Tokaji aszú. Béres László borászata 1981 óta működik Szerencsen. A tokaji aszú borokon sokszor nem jelölik a szőlő fajtáját, amiből készült. Ez leggyakrabban furmint, hárslevelú vagy sárga muskotály (muscat lunel), illetve ezek valamilyen arányú keveréke (cuvée). Vörös aszú is létezik. Az aszú bor nem csak a késői (november-december) szüret miatti aszalódás eredménye, hanem a Bortrytis cinerea nevű gomba fertőzése is kell hozzá. Ez a gomba kárt is okozhat, ha túl korán (éretlen állapotban) vagy esős időben fertőzi meg a szőlőt. Leggyakrabban a tokaji borvidéken fordul elő, de nem kizárólag ott. Az "6 puttonyos" jelentése: 1 akó (136 liter) musthoz 6 puttony (5x25 kg) aszúszemet adnak, és így érlelik évekig. Magyarországon 1950 után 3, 4, 5, 6 puttonyos aszút készítettek, korábban (a tokaji borvidék Szlovákiához tartozó részén ma is) 2 puttonyos aszú is készült. 2014 óta itthon csak 5 és 6 puttonyos aszút szabad készíteni.

[Rekord frissítve: ]