MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
en
Budapesti Történeti Múzeum Metszettár [KM_FK_15741]
Az első Ló-futtatás Magyarországban (Budapesti Történeti Múzeum CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Budapesti Történeti Múzeum (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Previous<- Next->

Az első Ló-futtatás Magyarországban

Cite this page Data sheet (PDF) Calculate distance to your current location Archived versions Mark for comparison Graph view

Description

A lóverseny gondolata a magyar polgárosodáshoz kötődik. A lótenyésztés és versenyeztetés legfőbb hazai kezdeményezője, Széchenyi István gróf és köre a magyar gazdasági fellendülés egyik eszközént tekintett az intézményesített lóversenyzésre, amelyet hosszas előkészületeket követően, Bécstől egy évvel elmaradva, 1827-ben indítottak el. A Pest városától bérbe vett legelőn, a mai Illatos út-Mester utca – Gyáli út– Könyves Kálmán körút között elterülő versenypályán már az első versenynapon, 1827. június 6-án ideiglenes lelátó is várta a mintegy 15 ezer érdeklődőt. A litográfia az első futamot, az úgynevezett vegyes futást ábrázolja, amelyen bármely magyarországi és lovas indulhatott. Az arisztokraták jól ápolt, pazarul felszerelt lovain ülő, főként angol zsokék együtt lovagoltak az ország különböző régióiból érkezett, különböző nemzetiségű csikósokkal és a lovaikat szőrén megülő parasztlegényekkel. Johann Erdmann Gottlieb Prestel német, elsősorban lóábrázolásra szakosodott tájképfestő volt, pályájának korai szakaszában Clarot Sándorral dolgozott együtt. Több alkalommal örökítették meg Sándor Móric gróf lovas bravúrjait.

Inscription

A kép alatt középen köriratos magyar címer, balra és jobbra magyar, német, francia és angol magyarázószöveg. Jelezve balra lent: Felvette és rajzolta Presztel és Clarot Budán. Jobbra lent: Kőre metszette Schmid Pesten.

Material/Technique

Papír / litográfia

Measurements

410 x 617 mm

Budapesti Történeti Múzeum

Object from: Budapesti Történeti Múzeum

A Budapesti Történeti Múzeum, amelyet az Aquincumi Múzeum, a Vármúzeum, a Kiscelli Múzeum és a Budapest Galéria mint tagintézmények alkotnak, az...

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.