MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
hu
Budapesti Történeti Múzeum Szobrászati Gyűjtemény [KM_FK_KM.86.11.] Archívum 2024-01-23 14:45:43 Összehasonlítás

Táncoló nő

OldNew
22
3[Budapesti Történeti Múzeum](https://bu.hu.museum-digital.org/institution/153)3[Budapesti Történeti Múzeum](https://bu.hu.museum-digital.org/institution/153)
4Gyűjtemények: [Szobrászati Gyűjtemény](https://bu.hu.museum-digital.org/collection/1287)4Gyűjtemények: [Szobrászati Gyűjtemény](https://bu.hu.museum-digital.org/collection/1287)
5Leltári szám szerint: KM_FK_KM.86.11.5Leltári szám szerint: BTM_KM_FK_KM.86.11.
66
7Leírás7Leírás
8Fémes Beck Vilmos kiemelkedő ötvösművészeti tevékenysége mellett a századfordulós szobrászat kisplasztikai műfajának megújító alakja, aki a 20. század elején kibontakozó legfrissebb tendenciákat képviselte. A budapesti Iparművészeti Iskolán ötvösmesterséget tanult, ezt követően külföldi utazásai során gazdagította művészeti ismereteit: Darmstadtban, Párizsban, Londonban, Münchenben és Bécsben is járt. Megismerkedett mind a hildebrandi szobrászat elveivel, mind pedig a szecesszió eszméivel. Hazatérése után szemlélete a Nyolcak művészeti törekvéseivel rokonítható, 1911-ben és 1912-ben részt vett második, illetve harmadik kiállításukon is. Fémes Beck több művének témája a tánc, valamint a mozdulatművészet, az foglalkoztatta hogy a “lélekállapot” hogyan fejezhető ki egy-egy mozdulatban. Az 1910-es évek közepén készült Táncoló nő című fehérmárvány reliefje is ezt a tematikát dolgozza fel szobrászati eszközökkel. A márvány síkjából, alig kiemelkedő formák lágy megformálásának, az árnyékok finom játékának ellentmond a figura vaskossága, melynek archaizáló stílusa a legnagyobb felületek elvét követi, a női alak izmos törzsét szemből, a lábait majdnem oldalnézetből, a fejét pedig profilból látjuk.8Fémes Beck Vilmos kiemelkedő ötvösművészeti tevékenysége mellett a századfordulós szobrászat kisplasztikai műfajának megújító alakja, aki a 20. század elején kibontakozó legfrissebb tendenciákat képviselte. A budapesti Iparművészeti Iskolán ötvösmesterséget tanult, ezt követően külföldi utazásai során gazdagította művészeti ismereteit: Darmstadtban, Párizsban, Londonban, Münchenben és Bécsben is járt. Megismerkedett mind a hildebrandi szobrászat elveivel, mind pedig a szecesszió eszméivel. Hazatérése után szemlélete a Nyolcak művészeti törekvéseivel rokonítható, 1911-ben és 1912-ben részt vett második, illetve harmadik kiállításukon is. Fémes Beck több művének témája a tánc, valamint a mozdulatművészet, az foglalkoztatta hogy a “lélekállapot” hogyan fejezhető ki egy-egy mozdulatban. Az 1910-es évek közepén készült Táncoló nő című fehérmárvány reliefje is ezt a tematikát dolgozza fel szobrászati eszközökkel. A márvány síkjából, alig kiemelkedő formák lágy megformálásának, az árnyékok finom játékának ellentmond a figura vaskossága, melynek archaizáló stílusa a legnagyobb felületek elvét követi, a női alak izmos törzsét szemből, a lábait majdnem oldalnézetből, a fejét pedig profilból látjuk.
29___29___
3030
3131
32Rekord frissítve: 2024-01-23 14:45:4332Rekord frissítve: 2022-12-12 13:45:04
33[CC BY-NC-SA @ BTM Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtár](https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.hu)33[CC BY-NC-SA @ BTM Kiscelli Múzeum - Fővárosi Képtár](https://creativecommons.org/licenses/by-nc-sa/4.0/deed.hu)
3434
35___35___
Budapesti Történeti Múzeum

Tárgy itt található: Budapesti Történeti Múzeum

A Budapesti Történeti Múzeum, amelyet az Aquincumi Múzeum, a Vármúzeum, a Kiscelli Múzeum és a Budapest Galéria mint tagintézmények alkotnak, az...