MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
en
Postamúzeum Távírótörténeti gyűjtemény (T15) [POM_T15_82.29.6.]
Morse rendszerű kékíró távíró, (Kiss-féle) (Postamúzeum CC BY-NC-SA)
Provenance/Rights: Postamúzeum (CC BY-NC-SA)
1 / 3 Previous<- Next->

Morse rendszerű kékíró távíró, (Kiss-féle)

Contact Cite this page Data sheet (PDF) Calculate distance to your current location Archived versions Mark for comparison Graph view

Description

Kiss József posta és távírda főigazgató új típusú Morse kékírója, amelyet 1889-től vettek használatba. Ezt a példányt később gyártotta az E.I.V.R.T. A Kiss-féle kékírót különálló jelfogó működteti (ez nincs a fotón), részei az elektromágnes, az írószerkezet, és az óramű. Az elektromágnes tekercsének ellenállása 30 Ohm, működtetéséhez 3-4V feszültség szükséges. (4 db Meidinger elem, vagy 2 cellás akkumulátor). Az írószerkezet az elektromágnes behúzott állapotában felemelkedik, az írókorong a papírszalaghoz nyomódik, és arra rövidebb, vagy hosszabb jeleket ír. Az írókorongot az óramű forgatja, nyugalmi helyzetben a korong az alatta lévő festéktartóba merül. A papírszalag az írógép faalapzatában helyezkedik el. Az óramű teljes felhúzásával a gép 5 percig jár, a szalag sebessége percenként 1,5-1,8 m. Az írószerkezet (elektromágnes) működtetéséhez 60mA szükséges, de a távíróvonalakon folyó áram erőssége csak 15-30mA. Így a Kiss-féle írógépet nem lehetett közvetlenül a vonalra kapcsolni, ezért volt szükség egy különálló –érzékeny– jelfogóra. A hátulnézeti fotón egy tartalék rúgóház látható a talapzatra rögzítve.

Material/Technique

Fa, réz, vas /

Measurements

HxSzxM: 350x185x180 mm

Literature

  • Csiba Vince (Orsz. Postás Zene és Kultúregyesület) (1928): Távíró gép- és kapcsolástan.
  • Kiss József: (Bp. 1884): A villamos távirás kézikönyve.
Map
Postamúzeum

Object from: Postamúzeum

Az 1885-1890 között alapított postamúzeumi gyűjtemény első állandó kiállítóhelyét 1955-ben nyitotta meg a budai postapalota toronyszobáiban. A...

Contact the institution

[Last update: ]

Usage and citation

The textual information presented here is free for non-commercial usage if the source is named. (Creative Commons Lizenz 3.0, by-nc-sa) Please name as source not only the internet representation but also the name of the museum.
Rights for the images are shown below the large images (which are accessible by clicking on the smaller images). If nothing different is mentioned there the same regulation as for textual information applies.
Any commercial usage of text or image demands communication with the museum.