MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
hu
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Vendéglátóipar-történeti fotógyűjtemény1 (VF) Vendéglátóipar-történeti fotótár (VF) [VF_30_339]
Vörösmarty Cukrászda, Budapest 1984. (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-ND)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (CC BY-NC-ND)
1 / 1 Előző<- Következő->

Vörösmarty Cukrászda, Budapest 1984.

Kapcsolat Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

Gerbeaud centenárium alkalmából kiadott képes levelezőlap, amely a Magyar Kereskedelmi és vendéglátóipari Múzeum (MKVM) ajándékaként, családi múzeumi belépőjegyként szolgált.
Képes felén a Vörösmarty Cukrászda egyik részlete látható. Baloldalt a falon Conrad Gyula olajportréja Kugler Henrikről. Alatta Gerbeaud Emil által az 1900-as párizsi világkiállításról hozatott neobarokk, szecessziós, rocaille motívumos és spirálfonatos lábú asztalkák látszanak.
Egy kis magyarázat szükségeltetik.
Az 1984-ben a Vörösmarty téren lévő Vörösmarty Cukrászda eredetileg Gerbeaud Cukrászda volt. 1948-ban államosították és kapta a Vörösmarty Cukrászda nevet, amelyet egészen 1984-ig viselt, amikor is újra felvette a Gerbeaud nevet.
Azonban a Gerbeaud története Kugler Henrikkel kezdődött. Egy soproni cukrászdinasztia harmadik generációjának képviselőjeként, folytatva a családi tradíciót Pesten nyitotta meg cukrászdáját 1958-ban, a József nádor téren. 1870-ben költözött át az akkor még Régi Színház térre, amely 1874-ben Gizella térre keresztelnek (Ferenc József idősebbik lánya). Erre az időre már városszerte ismert volt, és útikönyvek ajánlották a városba látogató utazóknak. Az ekkor már idősödő, nőtlen Kugler, utódját keresve találkozott egyik ismerőse révén 1882-ben találkozott Gerbeaud Emillel. A találkozásnál olyan jó benyomást tett az energikus fiatalember, hogy már 1884-ben átvehette az üzlet irányítását. Mindez természetesen fokozatosan történt, Kugler neve még sokáig szerepel a céggel kapcsolatos termékeken. Neve olyannyira jócsengőnek bizonyult, hogy Gerbeaud halála után is jó ideig használta a "Kugler Henrik utóda" kifejezést (pl. az 1926-os Gerbeaud részvényen is).
Így hát, mivel 1884-ben vette át az üzletet Gerbeaud Kuglertől, ennek az eseménynek a százéves évfordulójának alkalmából készült a múzeumi belépőjegy. Valamivel később még, 1984-ben a cukrászda újra felvette a Gerbeaud nevet.

Anyag/ Technika

Papír / fekete-fehér

Méretek

14 x 9 cm

Térkép
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Tárgy itt található: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum országos szakmúzeum, melynek gyűjtőköre kiterjed a hazai kereskedelem (kis- és nagykereskedelem,...

Kapcsolatfelvétel

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.