MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
hu
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum Plakáttár (KP) [KP_2010.58.1.]
Trapper farmer reklám (Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum CC BY-NC-SA)
Fotó tulajdonos/ jogkezelő: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum (CC BY-NC-SA)
1 / 1 Előző<- Következő->

Trapper

Kapcsolat Az oldal idézése ... további információ erről a gyűjteményről (dokumentum) (PDF) Távolság kiszámítása az aktuális helytől Archivált változatok Kijelölés összehasonlításra Gráf nézet

Leírás

Molnár Kálmán: Trapper farmer, plakát
1979, Szikra Nyomda

A plakáton egy szakállas férfi, a poros vadnyugatot idéző háttér előtt áll, lazán, csipőre tett kézzel, bal kezének hüvelykujját felemelve. A felirat az olasz spagetti western filmek címfelirataira emlékeztet.

Hazai fejlesztésű és gyártású kultikus ruhadarab a hetvenes-nyolcvanas években: ez a Trapper farmer!
1977-ben mutatta be a Buda-Flax Lenfonó és Szövőipari Vállalat az őszi BNV-n a Trapper fantázianévre hallgató szövetet és a belőle készült nadrágokat. A Trapper (prémvadász) gyártását 1978-ban kezdték meg. Bevezetését erős reklámkampány kísérte, főszereplője Kocsis Mihály kaszkadőr volt, akit a későbbiekben csak „Trapper Misiként” emlegettek.
1979-ben a Trapperből 50 000 darab fogyott el! A farmerből hiány volt 1977-ben és 1981-ben is, a korabeli tudósítás szerint főként alapanyaghiány miatt. 1983-ban már hamisították is. 2005-ben a Trapper farmert újra gyártani kezdték, az eredeti szabásminta alapján.

„Az utóbbi évek egyik legsikeresebb reklámfilmsorozata a Trapper farmeré, s a tv előtt, a mozikban, mindig jókedv, derültség fogadja a hol lóháton, hol libegőn, hol vízisín, hol pedig a víz alól érkező Kocsis Mihály kaszkadőrt.” ̶ írta a Népszava 1979-ben.

Divata a külföldi márkás farmerek bejövetelekor kezdett hanyatlani.

A farmer közismert plakátját Molnár Kálmán (1943 ̶ 2017)
Munkácsy Mihály-díjas (1990) tervezőgrafikus készítette 1979-ben.

Molnár Kálmán (Budapest, 1943 ̶ 2017)
1957–1961 között a Képző- és Iparművészeti Szakközépiskola diákja volt. 1963–1967 között a Képzőművészeti Főiskola hallgatója volt, ahol Fónyi Géza és Konecsni György oktatta. 1966 óta kiállító művész. 1967 óta önálló grafikusművész. 1967 óta a Művészeti Alap tagja. 1989 óta a Magyar Képző- és Iparművészek Szövetségének Tervező Grafikai Szakosztályának tagja. 1990-ben a Magyar Képzőművészeti Főiskola tervezőgrafikus tanszéken dolgozik. 1991 óta egyetemi tanár. 1992–2007 között tanszékvezető volt. 1992–2003 között a Magyar Képzőművészeti Főiskola rektorhelyettese volt.

Anyag/ Technika

Papír, színes nyomat

Méretek

59 cm x 83,2 cm

Térkép
Rajz készítése Rajz készítése
1979
Molnár Kálmán
Pécs
Nyomtatás Nyomtatás
1979
Szikra Nyomda
Pécs
1978 1981
Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

Tárgy itt található: Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum

A Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum országos szakmúzeum, melynek gyűjtőköre kiterjed a hazai kereskedelem (kis- és nagykereskedelem,...

Kapcsolatfelvétel

[Rekord frissítve: ]

Továbbfelhasználással, idézéssel kapcsolatos információk

Az ezen a weblapon található szöveges információk nem kereskedelmi célú felhasználás számára a Creative Cammons 3.0 licence szerint (Nevezd meg! - Ne add el! - Így add tovább! (CC BY-NC-SA 3.0) szabadon felhasználhatók. A felhasznált szöveges információk forrásaként kérjük, a webes elérhetőség mellett mindenképpen adja meg a tartalomszolgáltató múzeum, köz- vagy magángyűjtemény nevét is. A képi ábrázolásokra (fotókra) vonatkozó szerzői jogi szabályozások a nagy méretben megjelenített képek alatt találhatók (a képek nagy méretben a nézőképekre kattintva jeleníthetők meg). Amennyiben a nagy méretű képek alatt, a jogtulajdonos nevének megadásán túl nincs egyéb szabályozás, a képek nem kereskedelmi célú felhasználására is a Creative Cammons 3.0 licence érvényes. Kérjük, a múzeum, illetve a köz- vagy magángyűjtemény nevét, valamint a jogtulajdonos nevét (amennyiben az a múzeum nevétől eltérő) a publikációban minden esetben feltüntetni. A képi és szöveges tartalmak bármilyen kereskedelmi célú felhasználása kizárólag a közzétételért felelős múzeum, illetve köz- vagy magángyűjtemény engedélyével lehetséges.