MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
hu
Magyar Mezőgazdasági Múzeum Textilgyűjtemény

Textilgyűjtemény

A gyűjtemény leírása

A Magyar Mezőgazdasági Múzeum Textilgyűjteménye számarányát tekintve nem tartozik a nagy gyűjtemények közé. Jelentősége a múzeumon belül abban áll, hogy a mezőgazdasági tevékenységet végző ember életmódját tükrözi úgy a viselet, mint a háztartási textília és a munkaruhák esetében.

A gyűjtemény kialakulása szorosan kapcsolódik a Mezőgazdasági Múzeum alapításához. Az 1896. évi millenniumi kiállításra begyűjtött tárgyak között szerepel a selyem- és háziipari kiállítás anyaga is. Ehhez a bemutatóhoz több láda keleti selyem érkezett a távol-keleti országokból, és itthonról is nagy számú gyűjtött anyag került be a múzeumba.

Az állandó épület elkészülését követő kiállítás megnyitását (1907) megelőző országos gyűjtési akciók révén is sok textilanyaggal gyarapodott a gyűjtemény. Az első világháborút követően az 1930-as években került sor a kiállítások felújítására, és ezzel párhuzamosan újabb tárgygyűjtésekre.

Sajnos, mindezek a II. világháborús pusztítás áldozataivá váltak, amikor az épületet bombatalálat érte, holott ezek a tárgyak egy jelentős textilgyűjtemény alapanyagát képezhették volna.
Az 1950-es években az új kiállítások előkészítésével párhuzamosan megindult újra egy országos körű gyűjtőmunka. Ennek során már nemcsak bemutatás, hanem megőrzés céljára is kerültek be tárgyak a múzeumba, közöttük jelentős számú textília is, elsősorban a pásztoréletet reprezentáló gyűjteményegyüttesek.

Az 1960-as években már tudatos textilgyűjtést folytattak a múzeum munkatársai, és a gyűjtőkör is ekkor kapott határozottabb arculatot. Elsősorban a ház körüli feladatok viseleti és kísérő textíliái, a ház berendezésének textilanyaga, a pásztortársadalmat (csikósok, juhászok, gulyások, kanászok, az uradalmi alkalmazottak közül a parádés kocsisok és a versenylovasok) reprezentáló ruházat, az ősfoglalkozásokhoz (vadász, pákász) köthető textilanyag, a kismesterségek viselete és termékei, valamint az általános női és férfiviselet darabjai.

Az 1960-as évek első felében már rendelkezett a múzeum egy olyan mennyiségű raktározott textilanyaggal, hogy külön gyűjteménytárat alapíthatott. Tulajdonképpen ettől az időtől beszélhetünk arról, hogy a Magyar Mezőgazdasági Múzeum textilgyűjteménnyel rendelkezik.
A gyűjtemény gyarapodása ettől az időtől fogva folyamatos. Nagyobb számú tárgy és tárgyegyüttes az l990-es évek második felében került be a múzeumba egy Nógrád megyében végzett gyűjtési akció keretében. A Textilgyűjtemény 2001-ben kapott önálló raktárhelyiséget, és így mód nyílt arra, hogy az anyag a legkorszerűbb körülmények között kapjon elhelyezést, amely egyben a további gyarapításhoz is teret biztosít.

A gyűjteményben jelenleg 1060 darab tárgy van. Ezek közül a legjelentősebb együttesek a már említett témakörökhöz köthetők, és többnyire a 20. század első feléből származnak. Figyelemre méltó a nagyobb számú női fejfedőt tartalmazó gyűjteményrész (kb. 100 db), amely a 19. század utolsó harmadától az 1960-as évekig datálható. A gyűjtemény legrégibb darabja a skófiummal hímzett, 18. század második feléből származó, ún. Teleki-féle nyeregtakaró.

[Rekord frissítve: ]