MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
hu
Magyar Mezőgazdasági Múzeum Térképgyűjtemény

Térképgyűjtemény

A gyűjtemény leírása

Térképgyűjtemény a Magyar Mezőgazdasági Múzeum Adattárának része, amely a Gyűjteményii Főosztály keretén belül működik. A ma is érvényben lévő rendszerét a Kéziratgyűjteményhez hasonlóan szintén 1964-ben alakították ki, de a térképek gyűjtése ennél korábbra vezethető vissza. Az 1962-es év meghatározó volt a gyűjtemény életében: a Földművelésügyi Minisztérium irányelvei kimondták, hogy a múzeumi agrártörténeti kutatómunka mellett a tárgyi és a dokumentációs agyag gyűjtését is fokozni kell. Számos javaslat született a múzeum agrártörténeti archívumának kiépítéséről, ahol a Térképgyűjtemény vezető helyet foglalt el. Ekkor indult el a nagy gyűjtőmunka, a térképek és térképmásolatok begyűjtése a 18. századtól kezdve.

Németh Sooki Pusztának Térképe 1841A térképanyag leltárkönyvben való rögzítése szintén 1966-ban kezdődött el. Itt sem használtak szakleltárkönyvet, csak különösebb rovatolás nélküli naplót. A szakleltárkönyvre való áttérés 1991-ben történt. Térképgyűjtemény jelenlegi állománya 6 851 tételt tartalmaz, amely 11 119 darabot tesz ki.

A gyűjtemény összetétele vegyes, amely elsősorban a magyarországi területre (beleértve a történeti Magyarország területét is) vonatkozó kéziratos és nyomtatott térképek eredeti vagy másolati példányait tartalmazza. A késő középkortól a 18. századig csak másolati példányaink vannak (pl. Lázár deák térképe). Az ismert 18-19. századi katonai felmérések lapjai is csak fekete-fehér fotópapíron áll rendelkezésünkre. Értékes darabjai a gyűjteménynek az agrártörténettel kapcsolatba hozható határhasználati, kataszteri, talajismereti és talajhasznosítási, valamint a vízrajzi térképek.

A gyűjtemény legértékesebb darabjait azonban a kéziratos térképek képezik, amelyből 124 darab van a tulajdonunkban. Ezek a 19. és 20. századból származnak. Legnagyobb részük birtok- és határtérkép, majd ezt követik a községi térképek, amelyek legtöbb esetben hitelesítő pecséttel is el vannak látva. Jelentős számban fordulnak elő uradalmi és majorsági térképek is, valamint színes rajzok.

[Rekord frissítve: ]