MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
hu
Magyar Mezőgazdasági Múzeum Méhészeti Gyűjtemény

Méhészeti Gyűjtemény

A gyűjtemény leírása

A Magyar Mezőgazdasági Múzeum Méhészeti Gyűjteményében mintegy 250 tárgyat őrzünk. A gyűjtemény törzsanyagát a hagyományos, paraszti méhészet eszközei, a különböző odúk, köpűk és kasok teszik ki. A legkorábbi idők méhlakásai, az erdei fák természetes odúinak kivágott és átalakított törzse néhány darabbal képviseltetik magukat. Az általánosan elterjedt méhkasok közül vannak vesszőből, gyékényből és szalmából készültek, az ország több tájegységét is reprezentálva. A méhekkel kíméletesebben bánó kaptáras méhészet feltalálása a 19 század második felében sok új tárggyal gazdagította a méhészek eszköztárát. A kaptárkezelés és a pergetővel történő méznyerés számos szerszáma, például kaptárszolgák, viaszkések, keretfogók, füstölők, méhészkalapok, mézszűrők, pergetők találhatók a gyűjteményben. A korai, de széles körben elterjedt kaptárak közül is rendelkezünk néhány érdekes darabbal.

A méhészethez közvetlenül kapcsolódó mesterségek tárgyai is itt kerültek elhelyezésre. Viaszolvasztók, viaszprések, gyertyamártó és gyertyaöntő eszközök szép számmal vannak a gyűjteményben. A mézeskalácskészítés eszközei között vannak a gyűjtemény legértékesebb darabjai. A körtefából faragott mintázó fák között megtaláljuk a legismertebb mézeskalács-figurák negatívjait: huszárok, babák, szekerek, menyecskék, katonák, püspökök. A képen látható mézeskalács-huszár ütőfa egy pécsi mézeskalácsos műhelyből, 1963-ban került a múzeumba.

Jelenleg a "Növények országából" című kiállításban tekinthető meg a gyűjtemény tárgyaiból összeállított méhészeti bemutató, illetve a magyar mezőgazdaság történetét feldolgozó kiállításban szerepel néhány tárgy a Méhészeti Gyűjteményből.

[Rekord frissítve: ]