MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
hu

Zenetörténeti Múzeum

Az intézmény leírása

Az MTA Bölcsészettudományi Kutatóközpont Zenetudományi Intézetének Zenetörténeti Múzeuma 1969-es alapítása óta gyűjti a zenetörténet Magyarországon fellelhető tárgyi emlékeit, hangszereket, régi hanghordozókat (pl. gépzongora-tekercsek), fotókat, valamint a zenei élethez kapcsolódó képzőművészeti alkotásokat és zenei témájú érmeket. Az országos gyűjtőkörű Zenetörténeti Múzeum egyedülálló, többezres tételt számoló tárgyi és képi anyagát több gyűjtemény alkotja:
Hangszergyűjteményünkben egyebek közt 18. századi Leeb, Thir, Stadlmann és 19. századi Brandl, Mönig, Ferenczy féle vonós hangszerek, Rudert és Stauffer féle gitárok, egy Holtzmann hárfa, Pachl, Beregszászy, Broadwood és Erard zongorák, Pape és Lorencz pianínók, egy Ibach karmesteri pianínó, illetve különleges asztal-és zsiráfzongoráink is vannak. Emellett a fúvós hangszerek között Schöllnast és Koch fuvolák, Erturti féle angolkürt, Schunda és Stowasser billentyűs tárogatók és rézfúvós hangszerek egyaránt megtalálhatóak. Igazán különleges és ritkaságnak számító hangszerünk az a pedál nélküli pozitívorgona, ami az 1770-es években egy Eger környéki templom részére készült. Ezen túlmenően még magyar és a környező országokból származó népi és Európán kívüli kultúrák hangszerei is megtalálhatóak a gyűjteményünkben.
A Zenetörténeti Tárgyi Gyűjteményben őrizzük a zeneszerzők, előadóművészek és hangszerészek (Dohnányi Ernő, Rácz Aladár, Sáránszky Pál, Pilát Pál, Sasvári Antal, Reményi család) hagyatékainak tárgyi emlékeit.
A Képző és Iparművészeti Gyűjteményünk többek között Major Ervin, Auer Miklós és Borsos Miklós hagyatékából származó, zenei témájú festményeket, szobrokat, grafikákat és érmeket tartalmaz. Jelentős a 20. század végi, illetve kortárs zenei témájú műtárgygyűjteményünk is, különösképp a Bartók Bélához kötődő ábrázolások.
A Zenetörténeti Fotótárunkban több ezer zenei témájú fotóanyag található.
A Zenetörténeti Adattárunkban 19. és 20. századi eredeti kisnyomtatványokat, levelezőlapokat, dokumentumokat, és leveleket őrzünk.
A Zongoratekercs Gyűjteményünk szintén több ezer tételt számlál.


A Zenetörténeti Múzeum 1984-ben költözött a mai helyére, a Budai Várban található, eredetileg 1769-ban elkészült Erdődy palotába. Az épületet 1912-ben báró Hatvany-Deutsch Lajos vásárolta meg és neobarokk stílusban átépíttette. 1945-1969 között az Erdődy-Hatvany palotában iskola működött, majd a Fővárosi Tanács 1969-ben az épületet átadta az MTA Zenetudományi Intézetnek.
A múzeum a tárlatvezetésekhez kapcsolódóan a kiállítási térben és az Intézet reprezentatív, Dunára néző Bartók termében rendszeresen szervez hangversenyeket.

Nyitva tartás: kedd-vasárnap 10 – 16 óra


Munkatársak:

Farkas Zoltán, múzeumvezető
zenetörténész
farkas.zoltán@abtk.hu
(36-1) 214-6770 / 253

Gombos László
zenetörténész
gombos.laszlo@abtk.hu
(36-1) 214-6770 / 323

Borz Zsófia
művészettörténész
borz.zsofia@abtk.hu
(36-1) 214-6770 / 252

Gömöri-Csonka Szilvia
restaurátor
gomori-csonka.szilvia@abtk.hu
(36-1) 214-6770 / 113

Múzeum jegypénztár (jegyvásárlás és tárlatvezetés információ)
(36-1) 214-6770 / 272

Nyitvatartási idő

Hétfő
Kedd
Szerda
Csütörtök
Péntek
Szombat
Vasárnap

[Rekord frissítve: ]