MúzeumDigitárBudapest
CTRL + Y
hu

Tomory Lajos Múzeum

Az intézmény leírása

Budapest XVIII. kerülete, Pestszentlőrinc-Pestszentimre egyetlen kerületi fenntartású muzeális intézménye a Tomory Lajos Múzeum, amely 1990 áprilisában kapta meg az első minisztériumi működési engedélyét XVIII. kerületi Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény néven. 1994. január 1-jétől az újonnan megalakult pedagógiai intézettel együtt alkotta a Pedagógiai Intézet és Helytörténeti Gyűjteményt. 2012. szeptember 1-jétől a gyűjtemény szakmai önállóságát megtartva a Kondor Béla Közösségi Ház és Intézményei részeként, az alapító tiszteletére Tomory Lajos Pedagógiai és Helytörténeti Gyűjtemény néven működött tovább. 2016-ban kapta meg a múzeumi besorolást és 2018 tavaszától önálló intézményként működik.
A főváros ötödik legnagyobb lélekszámú kerületének hagyományőrző és klasszikus múzeumi feladatkörén túl a hely- és pedagógiatörténeti kutatás és oktatás központja.

A gyűjtemény kiemelten kezeli múzeumpedagógiai programok szervezését elsősorban a kerületi általános iskolás korosztálynak. 2010-ben a Havanna-projekt keretében készült el a Havanna kiállítóhely és múzeumi foglalkoztató, ahol azóta több száz foglalkozást tartottunk és tartunk folyamatosan. 2011-ben nyílt meg az új település- és oktatástörténeti állandó kiállításunk, a „Múzeumsarok” kiállítóhelyen. Folyamatosan készítünk a kerület történetéhez vagy jeles személyiségeihez kapcsolódó időszaki kiállításokat, kiadványokat. A kerület szabadtéri rendezvényein és országos múzeumi programokon is jelen vagyunk. 2018-tól új székhelyünk a Herrich-Kiss villa.

A gyűjtemény anyagát elsősorban XX. századból, kisebb részben a XIX. század végéről származó 2600 tárgy, 15 ezres fotógyűjtemény, több ezer egyedi és 25 irat-folyóméternyi dokumentum, 500 darabos videokazetta és hangkazetta alkotja. Az életmód-történeti anyag mellett (háztartási eszközök, bútorok, hétköznapi műszaki tárgyak stb.), néprajzi eszközök, az 1910-es évek elejétől gyűjtött iskolai bútorok, iskolai kísérleti és szemléltetőeszközök, kisipari szerszámok és teljes műhelyfelszerelések, a helyi üzemek, gyárak kisebb tárgyi emlékei, valamint jelentős játékgyűjtemény található. Képeslap- és meghívógyűjteményt, térképet és többezer plakátot és iskolai szemléltetőtáblát őriz a gyűjtemény. Az 5000 darabot számláló könyvtárban olyan ritkaságok is vannak, mint Maróthy György számtankönyve 1763-ból. A XIX. század végétől az alsófokú oktatásban használatos tankönyvek sorozata mellett egyedülálló a helyi kiadványok és újságok anyaga az elmúlt 110 évből. Az elmúlt években nagyobb mackógyűjteménnyel, egy célzott gyűjtés eredményeként jelentős mennyiségű légiforgalmi (elsősorban Malév) emlékanyaggal gyarapodtunk.

  • Akadálymentesített
  • Fényképezni szabad
  • Ruhatár van
  • Csomagmegőrző nincs
  • Múzeumshop nincs
  • Kávézó nincs
  • Pelenkázó helyiség nincs

[Rekord frissítve: ]